
Obsługa techniczna pojazdu to zestaw środków mających na celu monitorowanie stanu technicznego samochodu, zapobieganie awariom lub ich eliminowanie w odpowiednim czasie. Jest to zwykle nazwa nadawana zaplanowanym przeglądom samochodu, które są przeprowadzane w regularnych odstępach czasu. Jest to przeciwieństwo napraw, które muszą być wykonywane, gdy samochód lub niektóre jego elementy ulegną awarii. Okresowa obsługa techniczna jest gwarancją niezawodnego działania pojazdu.
Warsztat samochodowy «Banda Auto Serwis» w Warszawie oferuje usługi serwisowe dla wszystkich typów pojazdów.
- filtr kabinowy
- filtr powietrza
- filtr paliwa
- olej skrzynia biegów
- pasek rozrządu
- łańcuch rozrządu
- płyn wspomagania układu kierowniczego
- olej silnikowy
- płyn niezamarzający
- płyn hamulcowy
- świece zapłonowe
- świece żarowe
- montaż opon
- odwadnianie szyberdachu / dachu panoramicznego
Przeglądy i naprawy samochodów wykonywane są przy użyciu sprzętu diagnostycznego i specjalistycznego.
Planowa obsługa techniczna pojazdu
Planowa obsługa techniczna pojazdu to zestaw środków mających na celu zapewnienie, że wszystkie jego części i układy są w dobrym stanie technicznym. To właśnie zaplanowane przeglądy pomagają w porę zidentyfikować potencjalne lub niedawno powstałe problemy i wyeliminować je przy minimalnych kosztach. Regularna obsługa techniczna pojazdu w centrum serwisowym pomaga uniknąć nieoczekiwanych awarii i nagłych sytuacji awaryjnych. Obsługa techniczna jest szczególnie ważna w przypadku starszych pojazdów. Zaplanowane przeglądy gwarantują, że pojazd pozostanie niezawodny i bezawaryjny.
Aby przedłużyć żywotność pojazdu, należy przestrzegać ścisłego harmonogramu planowanych przeglądów. Nawet przy najbardziej starannej eksploatacji części ulegają zużyciu, a płyny techniczne tracą swoją jakość.
Co obejmuje przegląd techniczny samochodu?
Przegląd techniczny pojazdu to kontrola sprawności wszystkich podzespołów i zespołów technicznych pojazdu. Obejmuje diagnostykę układów i podzespołów, regulację komponentów oraz wymianę części i płynów. Przeglądy mogą być przeprowadzane na różne sposoby i w różnych odstępach czasu, w zależności od zaleceń producenta. Istnieją również różne rodzaje obsługi technicznej.
Codzienna obsługa techniczna
Codzienna obsługa techniczna jest przeprowadzana przez kierowcę przed każdym wyjazdem z garażu lub parkingu. Obejmuje sprawdzenie poziomu płynów technicznych, sprawności hamulców, kontrolę podzespołów i mechanizmów pod kątem widocznych uszkodzeń. Celem codziennego przeglądu jest sprawdzenie sprawności podzespołów i wyposażenia technicznego pojazdu.
Przeglądy okresowe
Wszystkie podzespoły i mechanizmy samochodu nie mogą działać w nieskończoność i posiadać zasobów eksploatacyjnych. Dlatego po pewnym czasie lub po określonym przebiegu wymagana jest obsługa techniczna. Obejmuje ona określenie stanu części, ich diagnostykę i regulację oraz wymianę i naprawę w razie potrzeby. Częstotliwość obsługi technicznej niektórych podzespołów i mechanizmów jest określana przez producenta.
Obsługa techniczna sezonowa
Przygotowanie pojazdu do różnych warunków pogodowych odpowiednich dla danej pory roku jest znane jako obsługa techniczna sezonowa. Obejmuje to wymianę opon na odpowiednie do pory roku, zabezpieczenie nadwozia środkami antykorozyjnymi oraz napełnienie układu chłodzenia i spryskiwaczy niezamarzającymi płynami. Zaleca się przeprowadzanie przeglądów technicznych dwa razy w roku, w szczególności przed rozpoczęciem zimnej lub ciepłej pory roku.
Kiedy należy wykonać przegląd pojazdu?
W większości przypadków zaleca się wykonywanie przeglądów co 10 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Są to tylko zalecenia, co oznacza, że nie trzeba ich przestrzegać z dokładnością co do kilometra lub dnia. Nie należy jednak znacznie przekraczać interwału serwisowego.
Jeśli nie wykonasz przeglądu na czas, mogą pojawić się następujące problemy:
- stan samochodu ulegnie znacznemu pogorszeniu
- w przypadku usterki odmówisz naprawy gwarancyjnej
Na częstotliwość przeglądów mają również wpływ warunki eksploatacji. Jeśli są one ciężkie, należy zmniejszyć częstotliwość przeglądów. Pełny przegląd można przeprowadzić na przykład przed długą podróżą, zwłaszcza jeśli samochód nie jest już nowy.